Menu Zamknij

Subiektywna wycieczka po wrocławskiej Starówce

Stolica Dolnego Śląska może nas oczarować niezwykłymi zabytkami. Piękne kamienice, imponujące świątynie i muzealne gmachy – oto atrakcje, z którymi możemy się tu spotkać niemal na każdym kroku. Jakimi skarbami może nas zachwycić Wrocław? Gdzie, poza terenem Ostrowa Tumskiego, możemy się cieszyć widokiem budowli mogących się pochwalić długą i ciekawą historią? Oto najpiękniejsze zabytki, których w czasie wycieczki po wrocławskiej starówce nie można pominąć.

Ratusz i pręgierz we Wrocławiu

Hotel Monopol
Wzniesiony na działce należącej niegdyś do klasztoru augustianów, jest jedną z ciekawszych perełek wrocławskiej architektury. Hotel Monopol to jedna z ważniejszych pamiątek, jakie pozostawili po sobie dwaj wrocławscy Żydzi: bankier Wallenberg Pachaly i architekt Karl Grossem. To dzięki nim już pod koniec XIX wieku na terenie Breslau istniał hotel, w którym można było znaleźć noclegi w wyjątkowo komfortowych warunkach.

Opera we Wrocławiu

Opera Wrocławska
Gmach wrocławskiej opery to jeden z ciekawszych zabytków z I połowy XIX wieku. Ciekawa elewacja oraz wspaniałe wnętrza, znane m. in. ze słynnej loży cesarskiej – oto powody, dla których warto odwiedzić do miejsce przynajmniej raz w życiu.

Kościół św. Wojciecha
Jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów, z jakimi można się spotkać przy placu Dominikańskim. Kościół św. Wojciecha to piękna, gotycka budowla, która może się pochwalić ciekawa kolekcją barokowych i neobarokowych kaplic. Ten zabytek architektury sakralnej z pewnością zasługuje na nasze uznanie, tym bardziej, że jest to jedna z najstarszych budowli sakralnych na terenie Wrocławia.

Kamienice Jaś i Małgosia

Stare Jatki
To miejsce przyciąga przede wszystkim małych turystów oraz łowców oryginalnych pamiątek. Stare Jatki to miejsce urzekające wyjątkowym klimatem oraz niezwykłymi pomnikami, wśród których największą sławę zyskał pomnik, będący hołdem dla zwierząt rzeźnych.

Więzienie
Dawne więzienie miejskie to cenny zabytek, którego historia sięga czasów średniowiecza. Obiekt ten przyciąga ciekawą architekturą oraz listą znanych więźniów, w gronie których pojawia się nazwisko… Wita Stwosza. Oskarżony o podrobienie weksla artysta spędził tu rok swego życia. A co więzieniem? W początkach XIX wieku przestało ono pełnić swą rolę. Dziś jest częścią Uniwersytetu Wrocławskiego, a w jego murach mają swe siedziby oddziały Wrocławskiego Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Wrocław Rynek

Ossolineum
Ossolineum, czyli Zakład Narodowy im. Ossolińskich, może się pochwalić nie tylko wspaniałym księgozbiorem, ale i ciekawą siedzibą. Urządzony w gmachu należącym niegdyś do zgromadzenia szpitalników, zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, jest jednym z ważniejszych punktów na kulturalnej i naukowej mapie Wrocławia.

Uniwersytet Wrocławski
Kolejną atrakcją, która ściśle wiąże się ze światem nauki, jest gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, znanego z tak pięknych wnętrz, jak Aula Leopoldina oraz Oratorium Marianum. W sąsiedztwie tego wspaniałego gmachu czekają też takie atrakcje, jak wspaniały kościół pojezuicki, ściśle powiązany z uniwersytetem, oraz Szermierz, czyli słynna rzeźba gołego młodzieńca ze szpadą.

Ossolineum Wrocław

Jaś i Małgosia
Choć wokół wrocławskiego rynku nie brak pięknych kamienic, te dwie maleńkie kamieniczki zdobyły wyjątkową sympatię turystów. Jaś i Małgosia, ciekawe zabytki z XV wieku, są nie tylko ciekawymi perełkami dawnej architektury, ale i obiektami, których historia wiąże się z losami pobliskiego kościoła garnizonowego. Dawne domy altarystów zachwycają, są też jednymi z najciekawszych wizytówek Wrocławia.

Kościół garnizonowy św. Elżbiety
Choć najsłynniejsze przykłady wrocławskiej architektury sakralnej czekają na nas na terenie Ostrowa Tumskiego, i w sąsiedztwie rynku nie brak cennych zabytków tego typu. Obiektem wyjątkowo ciekawym, ze względu na swą przeszłość i wspaniałe wnętrza, jest kościół garnizonowy św. Elżbiety. Znany z pięknych ołtarzy oraz płyt nagrobnych, może się też pochwalić wysoką wieżą – punktem widokowym, z którego roztacza się niezapomniany widok na najpiękniejszy fragment Wrocławia.

Uniwersytet Wrocławski

Ratusz
Siedziba władz miejskich o ciekawej historii oraz główna ozdoba wrocławskiego rynku – takie określenia idealnie pasują do ratusza, będącego jedną z najważniejszych atrakcji na Starym Mieście. Ta późnogotycka budowla zachwyca imponującymi wnętrzami, ciekawymi wystawami oraz słynną Piwnicą Świdnicką – jedną z najstarszych piwiarni na ziemiach polskich, która przyciąga uwagę nie tylko swym menu, ale i ciekawym wejściem.

Na terenie Wrocławia nie brak ciekawych zabytków oraz perełek architektury, obok których nie można przejść obojętnie. Co zrobić, by móc zwiedzić możliwie jak najwięcej obiektów w trakcie wycieczki po tym mieście? Najlepiej znaleźć noclegi w pobliżu starówki i poświecić kilka dni na spacery po ulicach tego miasta. Atrakcji z pewnością nie zabraknie tu dla nikogo.